Katedra Historii Filozofii

Opis Katedry

Adekwatnie do nazwy podstawową problematyką, jaką zajmują się pracownicy Katedry, jest szeroko pojęta historia filozofii, od starożytności do czasów współczesnych, przy czym zainteresowania historycznie, najczęściej związane z wybranym okresem historii filozofii, udaje się także bardzo często połączyć z zainteresowaniami dotyczącymi innych, odrębnych dziedzin filozofii.

Dr hab. Maciej Chlewicki, prof. uczelni – kierownik Katedry – zajmuje się głównie historią filozofii nowożytnej od XVI do XIX wieku, szczególnie niemiecką i francuską (kantyzm, kartezjanizm, nietzscheanizm), a także wybranymi wątkami filozofii starożytnej, przede wszystkim platonizmem. Ponadto jego zainteresowania naukowe dotyczą także epistemologii i filozofii religii.

Dr hab. Marek Siwiec, prof. uczelni, w swej działalności naukowej i dydaktycznej podejmuje  głównie problematykę z zakresu filozofii starożytnej, z naciskiem na filozofię presokratejską, a także z zakresu filozofii późnonowożytnej (m. in. Kierkegaard, Nietzsche). Z tą problematyką ściśle łączą się także jego zainteresowania dotyczące filozofii kultury oraz estetyki, w szczególności problematyka twórcy i twórczości. W związku z pracą filozoficzną, co zasługuje na podkreślenie, pozostaje także jego twórczość poetycka.

Dr hab. Jarosław Jakubowski specjalizuje się głównie we współczesnej filozofii francuskiej i rosyjskiej, przede wszystkim mieszczącej się w kręgu dwudziestowiecznej hermeneutyki, fenomenologii i filozofii egzystencjalnej. Ponadto jego zainteresowania dotyczą także szeroko pojętej filozofii społecznej.

Dr hab. Dariusz Spychała zajmuje się historią starożytną i wczesnośredniowieczną, w szczególności w kontekście zagadnienia rozwoju religii i teologii. Podejmuje głównie problematykę dotyczącą myśli i kultury chrześcijańskiej, zwłaszcza teologii okresu patrystycznego i historii Kościoła. 

Dr Bożena Listkowska specjalizuje się w badaniach nad filozofią polską XX wieku, w tym szczególnie neoscholastyką i fenomenologią. Poza tym interesuje się metafizyką człowieka,  a zwłaszcza problemem indywidualności natury ludzkiej.

Ks. dr Sylwester Warzyński zajmuje się przede wszystkim współczesną filozofią francuską, myślą postmodernistyczną i nietzscheanizmem. Innym odrębnym obszarem jego zainteresowań jest historia filozofii średniowiecznej.